5 sposobów na lepszy sen

Sen jest bardzo ważny jeśli chcemy prawidłowo funkcjonować. Przemęczenie, stres czy niezdrowa dieta – to wszystko może wpływać na nieprawidłowy sen. Jak temu zapobiegać? Czy istnieją sposoby na to, aby spać lepiej? Tak, tylko trzeba systematycznie się do nich stosować.

Jedz najpóźniej 3 godziny przed snem

Pierwszym sposobem, który z pewnością pomoże nam lepiej spać jest zadbanie o to, aby nie spożywać posiłków przed samym snem. Najlepiej jeśli ostatni posiłek zjemy najpóźniej na 3 godziny przed zaśnięciem. Kiedy organizm trawi, sen może nie być spokojny a przede wszystkim możemy mieć spore problemy z zaśnięciem. Warto też zadbać o to, aby ostatni posiłek przed snem był możliwie jak najbardziej lekkostrawny.

Unikaj niebieskiego światła

Na sen bardzo szkodliwie wpływa niebieskie światło. Emitowane jest ono przede wszystkim przez komputery, telefony, tablety czy telewizory. Jeśli zatem kładziemy się spać, nie korzystajmy z tych urządzeń. Dajmy odpocząć naszym oczom – z pewnością poprawi to jakość naszego snu.

Zadbaj o świeże powietrze

Miejsce, w którym śpimy powinno mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Zadbajmy zatem o to, aby w naszej sypialni było rześko i świeżo – otworzenie okna czy nawet rozszczelnienie go to bardzo dobry pomysł. Pomoże zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju, w którym śpimy. Optymalna temperatura do spania wynosi około 20 stopni Celsjusza.

Wygodna, ergonomiczna poduszka

Bardzo ważnym elementem, jeśli chcemy sobie zapewnić zdrowy i spokojny sen, jest dobranie odpowiedniej poduszki. Powinna sprawiać, że nasz kark oraz głowa leżą w pozycji naturalnej i zdrowej. Ważne też jest to, aby zadbać o jej odpowiednią twardość, jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Można udać się do sklepu z materacami i poduszkami i poprosić doradcę o pomoc w wyborze komfortowej poduszki. Komfort w czasie snu znacząco poprawia jego jakość.

Znajdź chwilę na wyciszenie organizmu

Kiedy kładziemy się spać, wyłączmy muzykę, telefon i komputer. Postarajmy się możliwie jak najbardziej wyciszyć. Weźmy kilka głębokich oddechów, zamknijmy oczy i postarajmy się wyciszyć nasz organizm. To bardzo ważne, żeby przed snem zapewnić sobie chwilę tylko dla siebie.

Dodaj komentarz