Chmura obliczeniowa to usługa, która na świecie jest znana od wielu lat. W Polsce jest to nadal nowość, z której korzysta niewielka liczba firm. Usługa chmury obliczeniowej świetnie się sprawdza w przypadku dużych portali internetowych, sklepów www czy wewnętrznych systemów firmowych. Posiadając chmurę obliczeniową, nie trzeba wykupować kilku serwerów czy dysków, ponieważ wszystko można umieścić w jednym miejscu. Chmurę obliczeniową można używać do poczty e-mail, baz danych, sklepów internetowych, stron www, portali internetowych, systemów CRM/ERP, systemów mailingowych, platform sprzedażowych. Z usługi można korzystać za pomocą systemu operacyjnego Windows oraz Linux. Moc chmury może być ustawiana w dowolny sposób. Istnieje możliwość dodawania dowolnej liczby procesorów, pamięci RAM, pojemności dysku czy też rodzaju wsparcia technicznego. Im wyższe potrzeby, tym wyższe parametry usługi powinno się wybrać.
Proste strony www zawierające po kilka podstron czy sklepy z kilkoma produktami korzystają z hostingów, które w zupełności obsługują kilka skrzynek pocztowych, czy subdomen. W przypadku gdy sklep posiada kilkaset tysięcy produktów i kilkaset tysięcy kont klientów, to zwykły hosting tutaj nie podoła i trzeba skorzystać z chmury obliczeniowej. Podobnie jest np.: z rozbudowanymi serwisami informacyjnymi czy porównywarkami cenowymi. Przykładem zastosowania chmury obliczeniowej może być firma, która posiada np.: stronę www, sklep internetowy, system ERP, kilkanaście kont pocztowych czy kopie zapasowe danych. Korzystanie z tych usług wymaga zakup kilku hostingów o dużej pojemności. Dane gromadzone w tych miejscach są porozrzucane i chcąc się do nich dostać, trzeba się logować do kilku kont. W przypadku awarii jednego z hostingów dochodzi do nieoczekiwanych przestojów lub częściowej utraty danych.
Posiadając wszystko w jednym, szybkim miejscu można być spokojnym o swoje zasoby firmowe. Zastosowanie chmury obliczeniowej może być szerokie i tak naprawdę jest to kwestią indywidualnych oczekiwań klienta. Skumulowanie zasobów firmowych w jednym miejscu jest to duża wygoda oraz pełne bezpieczeństwo. W dużym czy średnim biznesie chmura obliczeniowa jest usługą, która pozwala na działanie całej infrastruktury IT w sposób pozwalający zwiększać potencjał przedsiębiorstwa. Szybki i prężny rozwój zależy przede wszystkim od nakładów na nowoczesne rozwiązania, które wiele ułatwiają. Firmy stojące wiecznie z boku i bazujące na metodach przestarzałych nie mają większej szansy na szybki i prężny rozwój, który powinien być podstawą każdej firmy. Założenia oparte na unikaniu nowoczesnych rozwiązań sprawia, że zamiast zwiększać wewnętrzny potencjał, to jest on obniżany.