Etyka w branży SEO — czy istnieje?

Etyka w branży SEO jak w każdej innej branży przypomina dobrze wykonany makijaż, pod którym ukrywa się wiele niedoskonałości. Mówienie prawdy klientom i przekazywanie im obiektywnych informacji powinno być podstawą zawarcia każdej umowy. Branża SEO z racji na swoją specyfikę i coraz większą konkurencję z roku nie cieszy się już tak dużym zaufanej, jak jeszcze 5 lat temu. Duże firmy nie chcą korzystać z usług firm pozycjonerskich, a wolą zatrudnić specjalistów SEO, którzy maksymalnie skupią się na osiąganiu jak najlepszych wyników. Zniechęcenie do korzystania z usług SEO przez duże firmy wynika właśnie z braku etyki w branży.

Przed podpisaniem umowy obiecuje się klientowi szybki efekt oraz pełne zadowolenie, a po jej podpisaniu okazuje się, że nie zawsze wygląda to tak jak powinno. Oczywiście nie wolno wkładać wszystkich firm z banży do jednego worka, ponieważ wiele z nich działa w sposób uczciwy. Firmy chcące rozwiązać umowę z dostawcą usługi SEO np.: po 6 miesiącach, nie mogą tego zrobić, ponieważ usługodawca chce do końca pobierać opłatę, zamiast przyznać się do porażki i dać szansę innej firmie. Oczywiście zawsze znajdą się osoby, które powiedzą, że to jest biznes i zrywanie umowy po miesięcy czy dwóch sprawiłoby, że pozycjonowanie stałoby się niedochodowe.

Nieporozumienia pomiędzy klientami a firmami pozycjonującymi wynikają przede wszystkim z nierealnych obietnic, które miały tylko przyciągnąć klienta i skłonić go do podpisania umowy. Obiecywanie czegoś nierealnego nie jest do końca etyczne i w przeciągu kilku ostatnich lat sprawiło, że zaufanie do branży SEO zamiast rosnąć to spada. Przeglądając w sieci strony internetowe firm pozycjonerskich można zauważyć, że zaczynają się pojawiać takie, które gwarantują pełen sukces lub zwrot pieniędzy. Na wielu stronach www zajmujących się pozycjonowanie stron internetowych znajdują się blogi, na których zamieszcza się teksty negujące tańsze oferty.

Wiele firm podbiera klientów innym firmom poprzez przedstawianie im ofert z całą listą błędów, jaką popełnił firma, która aktualnie pozycjonuje stronę. Kolejnym brakiem etyki w branży SEO jest stosowanie nielegalnych praktyk pozycjonerskich. Klientom mówi się, że nie stosuje się SWL-i czy innych szkodliwych metod, a w rzeczywistości tak się dzieje. Nie robią tego oczywiście wszystkie firmy, ale zdarzają się takie, które nie do końca zamieszczają prawdziwe informacje w ofercie czy na swojej stronie internetowej. Raz oszukany klient przy podpisaniu kolejnej umowy jest bardzo ostrożny i często skarży się, że został zwyczajnie oszukany.

Wielu z takich klientów rezygnuje już z pozycjonowanie swojej strony, ponieważ uważa, że każda firma działa podobnie. Częstymi praktykami zwłaszcza dużych firm z branży SEO jest zasłanianie się za pracownikami zajmującymi się obsługą klientów. Kiedy klient próbuje coś wyjaśnić to otrzymuje wiadomość, że pytania zostały przesłane do działu SEO, a w przypadku otrzymania na nie odpowiedzi zostanie przesłana. Przed podpisaniem umowy klient zapewniany był, że będzie miał kontakt z opiekunem. Wymienione powyżej sytuacje są chyba najczęstszymi zachowaniami, które opanowały branżę SEO.

Wszelkie nieetyczne zachowania w tej branży nie uczynią z niej ważnego ogniwa w marketingu internetowym, a coś niepewną inwestycję w coś, co może nigdy nie nadejść. Etyka w pozycjonowaniu stron internetowych powinna odgrywać znaczącą rolę w całej branży, ponieważ to od niej zależy jak będzie się rozwijać i czy będzie w stanie skutecznie konkurować z innymi formami reklamy.

Dodaj komentarz