Jak skutecznie przedstawiać swoje racje?

Skuteczne i logiczne przedstawianie faktów, sprawia że osoba, która tego słucha potrafi obiektywnie ocenić sytuacje. Pierwszą zasadą, której powinna przestrzegać osoba odpowiadająca na pytania, jest przedstawianie faktów takimi, jakie one są, bez wyrażania opinii czy odczuć na dany temat. Tę kwestię należy pozostawić osobie dokonującej oceny. Odpowiadając na pytania nie można dać się wciągnąć w dyskusję, która może się przerodzić w sugerowanie odpowiedzi przez osobę pytającą. Aby przedstawione racje były odbierane przez rozmówce w sposób wiarygodny, muszą być spójne i zrozumiałe. Nie należy się powtarzać, ani na siłę podkreślać niektórych słów. W przypadku przesłuchań czy mów na salach sądowych, udowodnienie winy należy do oskarżyciela. Oczywiście przedstawianie swoich racji odbywa sią na każdej płaszczyźnie życia człowieka. W szkole w pracy czy podczas rozmowy w domu, każdy z nas próbuje skutecznie przedstawiać swoje racje. Czasami podczas rozmowy padają 4 różne opinie i każdy kurczowo trzyma się swojej. Uważa, że ma rację, co czasem doprowadza do kłótni. Podobnie jest na sali sądowej, kiedy obrona zadaje pytania biegłemu z danej dziedziny. Czasami trzech biegłych podaje trzy różne opinie, które tylko nieznacznie się na siebie nakładają. Dlatego też mając problemy, warto korzystać z pomocy prawników.

W każdym mniejszym mieście jest po kilkanaście kancelarii adwokackich, które oferują swoje usługi. Kancelaria adwokacka powinna specjalizować się w prawie, którego dotyczy twój problem. Opowiadanie o emocjonalnych zdarzeniach przez osoby, które to przeżyły, może być negatywnie odebrane przez słuchaczy. Całkiem inaczej to brzmi w przypadku, kiedy o takich sytuacjach opowiada osoba bezstronna, czyli adwokat.

Skuteczność przekazu słownego przynosi efekt, jeśli poziom emocji jest podzielony na konkretne części. Wiarygodność buduje się za pomocą emocji, które dawkuje się w odpowiedni sposób. Aby skupić uwagę słuchaczy, zaczyna się mówić szeptem, aby słuchacz skupił się na tym, co mówisz, a dopiero po chwili należy zacząć mówić normalnym tonem. Skupienie czyjejś uwagi, nie polega na przedstawianiu swoich racji krzykiem, ale opanowaniem i faktami, które miały miejsce. To, czy ktoś kłamie, czy mówi prawdę, można rozpoznać bardzo szybko po kilku elementach. Pierwszym z nich jest mimika twarzy, która wyraża nasze emocje. Drugi element, który mówi wiele o człowieku, to logika jaką się posługujemy, oraz na końcu zasób wiedzy na temat, o którym mówimy. Im większe opanowanie i wiedza na dany temat, tym większa szansa na przekonanie rozmówcy do swoich racji.

Dodaj komentarz