Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach ?

Wiele osób w kwestii mieszkaniowej chciałoby zjeść ciastko i mieć ciastko. To znaczy, że jednocześnie chcieliby mieszkać w centrum i korzystać z tej części miasta, a z drugiej cieszyć się spokojem i sielskim klimatem dzielnic na obrzeżach. Niestety, nie można mieć wszystkiego. Dlatego przy zakupie lub wynajmie mieszkania warto najpierw zastanowić się: mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

To, na jaką lokalizacje mieszkania się zdecydujemy, na pewno bardzo wpłynie na nasze życie. Jeśli mieszkamy w małym mieście to nie będzie to tak wielki dylemat, jeśli jednak mówimy o dużym mieście, to problem robi się naprawdę spory. Zarówno mieszkanie w centrum, jak i na obrzeżach ma swoje plusy i minusy, jednak w małym mieście dojazd z obrzeży do centrum zajmie nam od 10 do 20 minut, w większym natomiast w godzinach szczytu mogą to być nawet dwie godziny. Dlatego powinniśmy uwzględnić takie rzeczy jak dojazd do pracy, do szkoły, placówek edukacyjnych, bliskość sklepów i przede wszystkim…cenę mieszkania (chociaż jeśli mówimy o 2h dojazdu do pracy to niższa cena mieszkania na obrzeżach może się okazać niewystarczającym argumentem).

Mieszkanie w centrum

Mieszkanie w centrum miasta ma taką zaletę, że wszędzie mamy blisko. Życie miasta skupia się głównie w okolicach centrum i Starówki, która zwykle właśnie tam się znajduje. W każdej chwili możemy pójść do sklepu (na pewno będzie ich spory wybór), do restauracji czy wybrać się na spacer po urokliwym Starym Mieście. Poza tym z centrum mamy dobry dojazd praktycznie wszędzie. Dużym minusem będą ceny takich mieszkań, w większych miastach to może być nawet 15 tys za m2. W centrum brakuje również terenów zielonych, więc nie mamy co liczyć na bliskość lasu albo spokojnych miejsc do spacerowania.

Mieszkanie na obrzeżach

Mieszkanie na obrzeżach zazwyczaj jest dużo tańsze niż mieszkanie w centrum miasta. Często w cenie 2 pokoi w centrum możemy kupić szeregówkę na obrzeżach. Perspektywa posiadania własnego domu jest na pewno bardzo kusząca. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na szeregówkę, to spokojnie możemy kupić dużo większe mieszkanie niż za taką samą cenę w centrum. Minusem mieszkania na obrzeżach będą na pewno dojazdy. Musimy liczyć się z częstymi jazdami samochodem, korkami i większymi rachunkami na benzynę. Plusem będzie na pewno spokój, bliskość terenów zielonych i widok na przyrodę, nie na okna sąsiada.

Dodaj komentarz