NFZ czy prywatna opieka medyczna – co najlepiej wybrać?

Choć opieka w ramach NFZ jest w pełni darmowa, coraz więcej osób rezygnuje z niej na rzecz prywatnych abonamentów medycznych. Każde z tych rozwiązań sprawdzi się inaczej u różnych osób –zobacz która opcja jest najlepsza dla Ciebie!

Darmowa opieka medyczna – NFZ

Darmowa opieka medyczna przysługuje wszystkim Polakom odprowadzającym składki na ubezpieczenie zdrowotne. Choć stanowi przywilej, nie bez powodu jest owiana złą sławą – NFZ kojarzy się z odległymi terminami i niekończącymi się kolejkami.

Taka forma opieki medycznej spełni oczekiwania osób, które nie zmagają się z chronicznymi dolegliwościami i chorują raczej okresowo na typowe dla danej pory roku przypadłości – dostęp do lekarzy medycyny ogólnej w ramach NFZ jest stosunkowo dobry. Taka forma leczenia może z kolei stanowić kłopot dla osób, których przypadłość wymaga leczenia u różnych specjalistów jednocześnie. W takim przypadku chory dostaje co rusz nowe skierowania, które wiążą się z rezerwacją następnych, zwykle niezwykle odległych terminów u kolejnych lekarzy.

Prywatna opieka medyczna

Prywatne placówki, konkurujące z NFZ-em ciągle podnoszą jakość swoich usług. Muszą przyciągać odbiorców nie tylko dogodnymi terminami – bo jeśli klient płaci, to także – wymaga. Właśnie z tego powodu prywatna opieka medyczna kojarzona jest z dobrze wyposażonymi gabinetami, nowoczesnym sprzętem i udogodnieniami, takimi jak możliwość rejestracji online.

Prywatna opieka medyczna sprawdzi się najlepiej u osób, które chcą szybko skonsultować swój problem bez konieczności uzyskiwania skierowań. Niektóre z przychodni umożliwiają wykupienie specjalnych abonamentów leczniczych, w ramach których mamy możliwość korzystania z usług wybranych specjalistów w niższej cenie, niż w przypadku wizyt jednorazowych. To świetne rozwiązanie na przykład dla kobiet, które w ramach terapii hormonalnej muszą raz na kilka miesięcy odwiedzać ginekologa.

Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników – kluczem do sukcesu wydaje się znalezienie złotego środka. Skoro i tak odprowadzamy składki, najlepiej rejestrować się na wizyty kontrolne odpowiednio wcześniej, a z bieżącymi problemami kierować się do prywatnych placówek. Pamiętajmy przy tym o jednym: zdrowie jest najważniejsze!

Dodaj komentarz