Popraw sobie trawienie!

Problemy trawienne dotyczą tak naprawdę co drugiej osoby. Jeśli chodzi o ból żołądka to każdy z nas doświadczył go nie raz, jednak problemy trawienne to sprawa bardziej złożona, która potrafi znacząco utrudnić nam życie. Jak więc się ich pozbyć? Czy są skuteczne metody, żeby przestać narzekać na niewłaściwe trawienie?

Problemy trawienne dotyczą najczęściej zbyt powolnego lub za szybkiego trawienia. Kiedy myślimy o nich to najczęściej do głowy przychodzą nam takie nieprzyjemne objawy jak: wzdęcia, bóle jelit, skurcze jelit, zaparcia albo biegunki.

Nie ma jednej przyczyny problemów trawiennych. Tak naprawdę bardzo wiele zależy od naszych indywidualnych predyspozycji, niektórzy z problemami trawiennymi borykają się od dziecka. Za problemami trawiennymi stoją też często alergie pokarmowe, wtedy przede wszystkim trzeba wyeliminować alergenne produkty z diety.

Jak poprawić sobie trawienie?

Jeśli chcemy poprawić sobie trawienie, to przede wszystkim musimy zacząć dokładnie siebie obserwować. Możemy założyć zeszyt, w którym będziemy zapisywali wszystko to, co zjedliśmy i czy czuliśmy się po tym dobrze, czy źle. W ten sposób można dojść do bardzo ciekawych wniosków, może np. odkryjemy, że mamy uczulenie na laktozę albo, że szkodzą nam produkty z drożdżami? Wtedy bezapelacyjnie musimy wszystkie te produkty usunąć z diety, poprawa powinna być widoczna bardzo szybko.

Po drugie, przyjacielem każdego dobrego trawienia jest ruch. Osoby, które mało się ruszają nie mogą oczekiwać od swoich jelit, że same z siebie będą trawić jedzenie w zawrotnym tempie. Dobremu trawieniu trzeba…dobrze pomóc. Na początek powinno wystarczyć 40 min dziennie spacerów albo szybkiego marszu.

Po trzecie, na trawienie wielki wpływ ma to kiedy jemy. Zbyt długie przerwy między posiłkami rozleniwiają układ trawienny, zbyt małe szybko go przeciążą. Optymalny czas przerw między posiłkami to około 3h. Pamiętajmy też, że kolacja powinna być lekka, zjedźmy ją minimum 2 h przed snem.

Sumplementy na poprawę trawienia

Bardzo ważne są również wszelkiego rodzaju suplementy, pamiętajmy jednak żeby zachować w tym umiar. Świetnie sprawdzą się herbatki na trawienie i probiotyki. Niektórzy lekarze uważają, że za problemami trawiennymi stoi rozrost złych bakterii w jelitach. W takiej sytuacji regularne zażywanie probiotyków powinno przynieść znaczącą poprawę.

Dodaj komentarz