Praca w korporacji – tak czy nie?

Każdy z nas marzy o idealnej pracy, czyli takiej, gdzie dobrze zarobimy, ale i będziemy normalnie traktowani, a może nawet znajdziemy przyjaciół. Nie jest to niemożliwe, ale niestety zbyt często zdarza się, że trafiamy do pracy, która absolutnie nam nie odpowiada. Tak naprawdę nie ma recepty na pracę idealną, chociaż niektórzy uważają, że jeśli zależy nam na odpowiednim podejściu to warto spróbować pracy w korporacji. A jak jest naprawdę?

Praca w korporacji na pewno jest bardzo specyficzna. Jeśli do tej pory mieliśmy doświadczenie tylko z małymi firmami albo pracowaliśmy w miejscach, w których atmosfera jest raczej luźna, a 15 minut spóźnienia nie robi nikomu różnicy, to zdecydowanie będziemy musieli przestawić się na zupełnie inny system pracy. Praca w korporacji oznacza zgodę na wyraźny hierarchiczny podział pracowników i wymaga dostosowanie się do sztywnych zasad, których łamać w żadnym wypadku nie można. Taki opis brzmi bardzo poważnie, jednak wbrew pozorom praca w korporacji ma też sporo plusów.

Praca w korporacji – tak

System hierarchiczny w korporacji oznacza, że od początku wiemy kto jest kim, jakie zajmuje stanowisko i do kogo, w razie problemów, możemy zwrócić się o pomoc. Wiemy też kto bezpośrednio nadzoruje naszą pracę oraz kto jest odpowiedzialny za delegowanie obowiązków. Unikniemy więc problemów w stylu przerzucania między sobą najcięższej pracy, braku wsparcia we wdrażaniu się do nowej pracy. W razie jakichkolwiek problemów z innymi współpracownikami od razu będziemy wiedzieli kto może pomóc nam zażegnać konflikt. Poza tym, menagerowie i dyrektorzy korporacji bardzo dbają o to, żeby pracownicy mogli pracować w dobrej atmosferze (tzn. bez większych konfliktów wewnątrz firmy). Praca w korporacji oznacza najczęściej to, że dostaniemy umowę o pracę oraz że wynagrodzenie będzie zawsze na czas.

Praca w korporacji – nie

Niestety praca w korporacji bardzo często oznacza pracę pod presją czasu, nieprzekraczalne deadliny, dress code oraz podporządkowanie się zasadom panującym w firmie. Środowisko korporacyjne jest bardzo specyficzne, na małej przestrzeni pracuje wiele osób, więc wrażenie bycia zaledwie trybikiem w maszynie pracowniczej jest niestety nieuniknione. Praca w korporacji oznacza również stały wyścig szczurów oraz nacisk na samorozwój, często kosztem życia prywatnego.

Dodaj komentarz