Uwaga, poniższy tekst zawiera wiele informacji o tym co jest często źle zrobione, gdzie pojawiają się problemy i dlaczego większość sposobów zarządzania projektami jest jest źle realizowana. Generalnie charakter wpisu ma mocno negatywny charakter 😉
Zacznijmy jednak od jasnej strony: tam, gdzie organizacja pracy jest na najlepszym poziomie nie będzie żadnych kłopotów ze skutecznym zarządzaniem projektami. To właśnie odpowiednie zorganizowanie pracy jest niezwykle istotne – także w małych ze zespołach. Wyznaczenie konkretnych zadań, przygotowanie niezbędnej przestrzeni do pracy, sprawdzanie czasu pracy oraz dostarczanie niezbędnych narzędzi i zasobów. Dlatego skuteczne zarządzanie projektami odbywa się wtedy, gdy składa się na nie wiele różnych elementów tworzących razem większą układankę.
Skąd wiedzieć, jak skutecznie zarządzać projektami? To wiedza, która wcale nie jest zarezerwowana dla wybranych, chociaż oczywiście jest ona domeną managerów projektów i większość osób po prostu nie zna się na tej dziedzinie. Na szczęście temat zarządzania projektami to przedmiot wielu publikacji oraz artykułów, dodatkowo też szkoleń, które prowadzone są na terenie całego kraju przez fachowe placówki edukacyjne. Oczywiście, kierownikiem projektu nie może zostać każdy jednak sama sucha wiedza to nie wszystko co potrzebne: praktyczne doświadczenie to bardzo istotny element i dopiero ono weryfikuje czy dana osoba sprawdzi się na stanowisku.
Jeżeli prowadzi się pracę nad projektem, zawsze głównym celem (tzw. main objective) powinno być skuteczne nim zarządzanie. Właśnie z tej perspektywy działania wynikają kolejne czynności czy to zaprojektowania ulotki czy nakręcenia filmu. Nie ma to większego znaczenia: organizacja pracy jest najważniejsza. I właśnie dlatego obecnie często korzysta się ze specjalnych, dedykowanych programów komputerowych.
W każdym zespole trzeba pamiętać o dochowaniu wszystkich faz dotyczących projektów, o tym, aby patrzeć na dostępny czas oraz budżet. Wszystko powinno opierać się na szczegółowo przygotowanych planach, dlatego jest ono naprawdę niezbędne.
Profesjonalne kontrolowanie projektu powinno się wspierać na właściwie przygotowanym planie. To on zawiera wszystkie kluczowe elementy, schematy działania, funkcje poszczególnych osób a także tzw “case’y” i “flow’y”. Przygotowanie planów musi zawsze brać pod uwagę dostępny budżet, czas oraz zadania, jakie przed danym projektem zostały postawione. Dlatego bez niego skuteczne zarządzanie projektem nie jest w ogóle możliwe i znacznie podwyższa się ryzyko związane z niewykonaniem naszego celu. Planowanie jest zadaniem kierownika projektu, który musi stale kontrolować zgodność zadań z wcześniej ustalonym harmonogramem.
Często powtarzane jest banalne i samospełniające się stwierdzenie “wypełnienie wszystkich celów projektu jest głównym celem”. Dlatego skuteczne zarządzanie projektami może być dostępne tylko wtedy, gdy wszystkie czynności związane z projektem są naprawdę szczegółowo i klarownie zaplanowane. W przeciwnym przypadku cele nie będą osiągnięte. Dla jeszcze skuteczniejszego zarządzania projektami wykorzystuje się wspomniane specjalne programy i aplikacje, które posiadają narzędzia mogące kompleksowo przeznaczone do planowania, monitorowania prac, a także ich skutecznego prowadzenia.
O tym, jak prowadzić skuteczne zarządzanie projektami, mówi wielu ekspertów. Kierownicy projektów, którzy chcą bardziej skutecznie pracować i zależy im aby każdy projekt był wykonany zawsze celująco, powinni zainteresować się rzeczywiście pozyskaniem dodatkowej wiedzy. O skutecznym zarządzaniu projektami mówi wiele publikacji, porady można znaleźć również online. Warto szukać ich nie tylko na stronach polskich, ale również na tych zagranicznych – anglojęzyczny internet to w tym przypadku istne kompendium wiedzy. Gdy szuka się bardziej kompleksowej wiedzy, można zaś wybrać kursy.
Przede wszystkim jednak praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka – tylko ona pozwoli doszlifować niuanse.
Na koniec: skąd pomysł na dzisiejszy artykuł? Miałem ostatnio okazję współpracować z pewną firmą (z czystej życzliwości nie wspomnę jej nazwy) gdzie managerami projektu były osoby skrajnie niekompetentne. I to właśnie dzięki ich postępowaniu, całość została oddana z “bugami” (o których wiedział chyba każdy oprócz klienta) i ponad 2-miesięcznym poślizgiem.