Goście, podobnie jak para młoda, z niecierpliwością oczekują ślubu i wesela. To bardzo miłe, że wszyscy możecie być razem w tym ważnym dniu i dzielić tę radość. W tak pięknym momencie wydaje się, że wszystko po prostu musi pójść zgodnie z planem. Ale czy na pewno?
Okazuje się, że najbardziej drażliwą kwestią może okazać się…kwestia pieniędzy. Dawniej w dobrym tonie było sprezentowanie młodym czegoś, co przyda im się na nowej drodze życia. Największe wzięcie miały komplety sztućców, porcelanowe zastawy, kieliszki, zestawy garnków, misek, pościeli, później odkurzacze, roboty kuchenne i najróżniejsze sprzęty gospodarstwa domowego. Zdarzało się, że młodzi dostali od kilku osób ten sam prezent, ale dawniej nie wypadało mówić wprost o tym, co chciałoby się dostać. Z biegiem lat trendy się zmieniły i aktualnie króluje gotówka. Jeśli młodzi wolą prezenty, to często sporządzają listę i pytają gości, który prezent z listy chcieliby kupić. Jednak przez niektórych gości, szczególnie tych ze starszego pokolenia, nie jest to postrzegane zbyt dobrze. Dlatego najlepszym i najbardziej uniwersalnym prezentem jest gotówka.
Ślub i wesele – kto za to płaci?
Dawniej w dobrym zwyczaju było, żeby rodzice młodych płacili za wesele. Albo za całość płacili rodzice pana młodego, albo dzielili się po połowie z rodzicami panny młodej (jeśli Ci mogli sobie na to pozwolić). Koszty wesela były jednak zupełnie inne niż teraz. Obecnie wesela kosztują tyle, że często i sami młodzi muszą dołożyć do organizacji swojej imprezy. Jeśli nie mają oszczędności – biorą kredyt. Pośrednio właśnie to jest przyczyną tego, że młodzi wraz z rodzicami oczekują od gości, by wesele „zwróciło się”. Nikt przecież nie chce zaczynać nowego etapu życia z długami.
Ile wypada dać w kopertę?
Wiele osób uważa, że w kopercie powinno znaleźć się tyle, żeby młodym zwróciło się za przysłowiowy talerzyk. Standardowa cena talerzyka to od 200 do 400 zł za parę. Jeśli rodzina wybiera się np. z dzieckiem to wypada dać około 500/600 zł. Oczywiście jeśli kogoś nie stać na taką kwotę, to w kopertę można dać mniej, a do prezentu dołączyć np. książkę z dedykacją albo własnoręcznie zrobiony album ze zdjęciami młodej pary. Wszystko będzie w porządku, jeśli do sprawy podejdzie się z wyczuciem i taktem.
Czego nie wypada dawać w kopercie?
Młodzi często skarżą się, że coraz częściej dostają puste koperty. Zdarza się nawet, że w kopercie znajdują się gazety, pocięte w taki sposób, żeby imitowały pieniądze. To zagranie poniżej poziomu i niestety bardzo źle świadczy o gościach. W sytuacji kiedy ciężko jest zebrać fundusze na prezent, wystarczy wykazać się pomysłowością i sprezentować młodym coś zrobionego samodzielnie – będzie to dla nich wspaniałą pamiątką na długie lata.