Przyszła wiosna, a Ty zamiast cieszyć się, że kończy się zima szykujesz tonę chusteczek higienicznych i czytasz o najlepszych kroplach na zaczerwienione oczy? Niestety, wszystko wskazuje na to, że jesteś alergikiem. Sprawdź czy objawy alergii dotyczą Ciebie i zobacz jak możesz sobie pomóc.
Alergia to bardzo przykra dolegliwość, która potrafi naprawdę bardzo utrudnić nam życie. Okazuje się, że są osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, że mają alergię i latami cierpią z powodu swoich głównie wiosennych dolegliwości.
Niestety, wiosna oprócz pięknej pogody, jest również czasem pylenia. Oznacza to, że podczas wiosny pylą różne drzewa np. brzoza oraz trawy. Powoduje to, że osoby dotknięte alergią mogą doświadczyć takich objawów jak:
-zaczerwienione, łzawiące oczy
-drapanie w gardle
-lejący się katar
-obrzęk powiek
-rozdrażnienie
-wysypka
-zaczerwienienie twarzy
-świąd całego ciała
Jeśli zauważyliście u siebie kilka z wyżej wymienionych objawów to znaczy, że niestety borykacie się z alergią. Nie martwcie się jednak, alergia to nie wyrok. W dzisiejszych czasach alergię można z powodzeniem leczyć.
Warto wiedzieć, że wiosenna alergia wziewna łączy się z alergią na tak zwane produkty krzyżowe. Przykładowo, alergia na pyłki brzozy oznacza, że wiosną nie powinniśmy jeść surowych jabłek, bananów ani surowej marchewki.
Najlepszą metodą wykrywania alergii są testy alergiczne. Jedno badanie krwi czasami wystarczy, żeby stwierdzić na co jesteśmy uczuleni. To bardzo pomocne, dzięki temu będziemy wiedzieli czego unikać, a lekarz dobierze nam odpowiednie leki.
Jak leczyć alergię?
Alergię leczy się lekami przeciwalergicznymi. W aptekach jest dostępnych wiele leków bez recepty, które na pewno złagodzą objawy alergii. W przypadku alergii bardzo ważna jest regularność w braniu leków. Niektórzy lekarze w przypadku nasilonej alergii zalecają branie wapna. Mimo, że nie ma naukowych dowodów na skuteczność wapna z walce z alergią to wielu alergików twierdzi, że wapno naprawdę im pomaga.
W przypadku silnej alergii warto zapytać lekarza o odczulanie. Nie każdy alergik kwalifikuje się do odczulania, to procedura długotrwała. Jednak jeśli alergia uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie to powinniśmy przemyśleć, czy nie chcemy zdecydować się na odczulanie.