Zatkane ucho – skąd się bierze i jak temu zaradzić?

Zatkane uszy powodują bardzo duży dyskomfort. Jeśli czujesz, że Twój słuch się pogorszył, towarzyszy Ci rozpierający ból uszu albo potylicy to znaczy, że najwyższy czas zabrać się za odetkanie uszu.

Uszy najczęściej zatykają się w wyniku zmiany ciśnienia np. podczas lotu samolotem, jazdy samochodem, w górach itp. Zdarza się jednak, że przyczyną zatkania uszu jest infekcja lub niewłaściwe czyszczenie.

Większość osób czyści uszy patyczkami, co tak naprawdę wyrządza więcej szkody niż pożytku. W wyniku grzebania w uszach patyczkiem można wepchnąć głębiej woskowinę i zatkać ucho na dobre. W takiej sytuacji najlepiej udać się prosto do laryngologa, który wypłucze uszy i pomoże pozbyć się zalegającej woskowiny. Zamiast patyczkami lepiej czyścić uszy specjalnymi olejkami na bazie oliwy z oliwek. Niestety, również wiele osób moczy całą głowę podczas kąpieli w wannie. Do uszu dostaje się wtedy woda, która rozpulchnia woskowinę i całkowicie uniemożliwia jej odetkanie – tutaj też przyda się pomoc laryngologa. Do zatkania uszu może dojść także w wyniku infekcji np. kataru czy zapalenia zatok. W tym przypadku kiedy katar zniknie to uszy powinny odetkać się same.

Zatkane uszy – domowe sposoby

Czy oprócz wizyty u lekarza można coś samemu zaradzić na zatkane uszy? Jest kilka sposób, które powinny pomóc w odetkaniu uszu lub chociaż zmniejszyć dolegliwości bólowe. Dobrze sprawdza się rzucie gumy, częste szerokie otwieranie buzi, zatykanie nosa podczas wydmuchiwania (tzw. przedmuchiwanie) i inhalacje z soli fizjologicznej (najlepiej trzy razy dziennie). Można również zatkać nos i skakać na jednej nodze (ze strony zatkanego ucha). Często dobre efekty daje nagrzewanie np. kamforą – watę lekko nasączoną  kamforą wtykamy do ucha. W przypadku częstych problemów z uszami bardzo ważna jest profilaktyka – nie wolno moczyć uszu podczas kąpieli (po prysznicu dokładnie je osuszyć), dopuszczać do przewiania (czapka, nauszniki albo opaska to niezbędne elementy garderoby) i czyścić patyczkami. Lekarze zalecają też żeby nie chodzić spać z mokrą głową, bo w ten sposób można przeziębić zatoki, a od tego tylko krok do zatkanych uszu.

Dodaj komentarz